Autonomās sistēmas ierīcei ir pareizi jāizvēlas katli privātmājas apkurei. Tieši apkures tehnoloģija nodrošinās mājokļus ar siltumu un karstu ūdeni. Tas radīs cilvēku dzīvošanai nepieciešamo mikroklimatu. Turklāt tas darbosies nevainojami. Vai tā ir? Mēs jums pateiksim, kā iegādāties katlu, kas atbildīs jūsu prasībām un vēlmēm. Mēs esam sakārtojuši visus kritērijus, kuriem jums jāpievērš uzmanība, apskatot tiešsaistes veikalu katalogus vai specializētu tirdzniecības vietu sortimentu. Uzskaitītas problēmas, ar kurām varat saskarties pirms un pēc pirkuma.

Simtiem ārvalstu un vietējo ražotāju piedāvā tūkstošiem apkures iekārtu modeļu. Nesagatavotam pircējam nav viegli orientēties visā šajā preču daudzveidībā. Es gribu, lai tas būtu lētāk, un kvalitāte ir vislabākā

Visi apkures katli atšķiras pēc degvielas veida un ir sadalīti šādās kategorijās:

 • cietais kurināmais (malku, kūdras, granulu, ogļu apstrāde);
 • šķidrā degviela (vienības ar dīzeļdegvielu);
 • gāze (parastā un kondensatīvā);
 • elektriskā (nepieciešama elektroenerģijas padeve);
 • universāls (izmantojot vai nu gāzi, vai elektrību).

Pirms opcijas izvēles nebūs lieki veikt nelielu analīzi un uzzināt, kuru enerģijas nesēju ir izdevīgi izmantot jūsu reģionā. Pēc tam jums vajadzētu izlemt, cik drošam, uzticamam un ērtam katlam vajadzētu darboties, ņemot vērā katru tajā ieguldīto santīmu.

Lai nekļūdītos un neizniekotu grūti nopelnīto naudu, jums rūpīgi jāapsver aprīkojuma izvēles process.
Lai to izdarītu, jums jāņem vērā vairākas nianses, kas būtiski ietekmē gala rezultātu.
Izvēloties katlu, jums vajadzētu:

 • pilnībā saprast katra katlu veida priekšrocības un trūkumus;
 • aprēķiniet optimālo apkures iekārtu jaudu jūsu mājām;
 • izlemj par kontūru skaitu;
 • izvēlieties vietu, kur aprīkojums vēlāk tiks novietots.

Maksimāli pieļaujamie izmēri un svars ir atkarīgi no katla turpmākās atrašanās vietas. Patiešām, mazai telpai nav praktiski izvēlēties smagu čuguna vienību.

Iekārtas jaudas aprēķināšanas noteikumi

Nekavējoties ir vērts “uzlauzt degunu”, ka vēlme ietaupīt naudu apkures sistēmas projekta sagatavošanai un siltuma aprēķinu ieviešanai vairumā gadījumu iet klienta pusē. Ja jūs visu rūpīgi pārdomājat un uzticaties augsti kvalificētam speciālistam, tad katla, radiatoru un citas iekārtas izmaksas būs daudz lētākas.
Aptuveni aprēķinot apkures iekārtu jaudu, kas nepieciešama ēkas apsildīšanai un karstā ūdens apgādes nodrošināšanai, varat izmantot īpašus dizaina kodus.

Tāpat obligāti jāapsver:

 • cilvēku skaits, kas dzīvos mājā;
 • celtniecības materiāli, ko izmanto mājokļu celtniecībai;
 • klimatiskā zona;
 • logu un durvju skaits;
 • stāvu skaits un citi faktori.

Atzinums, ka katla jauda tiek izvēlēta, aprēķinot 0,1 kW uz kvadrātmetru, ir diezgan izplatīts. Bet, pateicoties moderniem būvmateriāliem un novatoriskām inženiertehniskām iekārtām, siltuma zudumi var būt ievērojami mazāki un attiecīgi arī apkures iekārtu produktivitāte var būt lielāka.

Galveno katlu veidu raksturojums

Visi tirgū piedāvāto katlu modeļi atšķiras ne tikai pēc izskata un izmaksām, bet arī ar tā darbībai izmantoto degvielu. Tos var iedalīt atsevišķās kategorijās atkarībā no degvielas materiāla veida.
Turklāt svarīga loma ir enerģijas nesējam, kas tiks izmantots ūdens sildīšanai apkures sistēmā. Tas tieši ietekmē katla efektivitāti, energoefektivitāti un lietošanas ērtumu.

Cietā kurināmā katlu derīgās īpašības

Mūsu valsts teritorijā cietā degviela tiek uzskatīta par vispieejamāko un lētāko. Tas izskaidro to iekārtu popularitāti, kuras darbības laikā izmanto šāda veida enerģijas nesējus. Jāatceras, ka visu, kas deg, nevar sadedzināt cietā kurināmā katlā. Ir nepieciešams izmantot tikai enerģijas nesēju, kuram aprīkojums bija paredzēts.
Cietā kurināmā sildīšanas tehnoloģijas priekšrocību sarakstā jāiekļauj:

 • autonomija;
 • laba energoefektivitāte.
 • Šādu katlu efektivitāte ir tuvu tām ierīcēm, kuras darbojas ar fosilo degvielu (gāzi, dīzeļdegvielu utt.);
 • zemā enerģijas nesēja cena.

Pērkot cietā kurināmā vienības, jums jāsaprot, ka laiku pa laikam katlā būs jāievieto malka. Tas ir, ik pēc 6-18 stundām katlu nepieciešams piepildīt ar koksnes kurināmo vai kokapstrādes ražošanas konstrukciju atkritumiem.
Lai gan mūsdienās ir sistēmas, kas lepojas ar automatizētu apaļkoku vai šķeldu klāšanu, šāda veida aprīkojums galvenokārt paredzēts kokapstrādes nozarē strādājošiem uzņēmumiem, nevis privātmājām un kotedžām.

Granulu katlu darbības princips

Granulas vai koksnes granulas ir koksnes atkritumi, kas saspiesti nelielā cilindrā. Piemēram, tas var būt skujkoki vai skujkoki no skujkokiem.

Produkts tiek veidots bez papildu piedevām vai līmes, tiek piemērots tikai aptuveni 300 atmosfēru spiediens.
Granulu diametrs parasti ir 6-10 mm, un garums ir & # 8211; 10-30 mm.

Granulu katlu galvenā priekšrocība ir to autonomā darbība. Tagad jūs varat viegli atrast aprīkojumu ar nelielu bunkuru, kur ir skrūvējama degvielas granulu padeve. Vidēji krājumi ilgst vairākas dienas.

Bieži vien, lai palielinātu iekārtas autonomās darbības periodu, pagrabā vai kādā āra telpā tiek organizēts vēl viens neliels bunkurs pāris kubikmetru platībā. No šīm telpām granulas tiek nogādātas tvertnē un pēc tam tieši katlā.

Šādas sistēmas mūžs var būt līdz vienam mēnesim. Kas attiecas uz efektivitāti, granulu apkures katli var lepoties ar daudz lielāku efektivitāti nekā parastās un pat pirolīzes ierīces.
Granulu katlam ir diezgan augsta efektivitāte un mazs koksnes granulu patēriņš. Turklāt šī tehnika ir arī videi draudzīga.

Šādu apkures iekārtu trūkums ir tehnoloģijas strukturālā sarežģītība. Tādēļ granulu apkures katls ir jutīgs pret degvielas kvalitāti. Lai iekārta kalpotu ilgu laiku un tās darbības laikā nebūtu problēmu, ir jāizmanto A vai B klases degvielas granulas, kuras izgatavoja ārvalstu ražotāji.
Vēl viens granulu katlu trūkums, kas novērš to popularizēšanu vietējā tirgū, ir to augstās izmaksas. Vidēji šo ierīču cena ir no 2200 USD.

Granulu katla uzstādīšana jāveic, ņemot vērā šādas prasības:

 • Ņemot vērā faktu, ka granulu katliem ir diezgan iespaidīgi izmēri, tie tiek uzstādīti atsevišķā nedzīvojamā telpā
 • Izvēloties grīdas segumu katlu telpā, priekšroka jādod nedegošiem materiāliem. Keramikas flīzes tiek uzskatītas par ideālām.
 • Novietojiet apkures iekārtas katlu telpā tā, lai netraucētu piekļuvi tai. Tas atvieglos iekārtu diagnostiku, remontu un apkopi.
 • Telpā zem katlu telpas jābūt labai ventilācijai. Iekārtas telpas pieplūdes un izplūdes ventilācijai ir obligātas

Plusi un mīnusi šķidrā kurināmā katliem

Eļļas katli tiek uzskatīti par vienkāršu un uzticamu tehniku, kas, pienācīgi rūpējoties, kalpos gadu desmitiem. Tos iegādājas uzstādīšanai vasarnīcās un privātmājās.
Šīs katlu kategorijas galvenās priekšrocības:

 • iekārtu atkarības trūkums no gāzes maģistrāles;
 • aprīkojuma uzstādīšanas vienkāršība;
 • nav nepieciešams iegūt atļaujas katla uzstādīšanai;
 • pietiekami augsti energoefektivitātes rādītāji;
 • dažus dīzeļdegvielas katlu modeļus var pielāgot darbam ar gāzi.

Papildus šādām acīmredzamām priekšrocībām iekārtām ir noteikti trūkumi, no kuriem viens ir nepieciešamība sildīt degvielas vadu ziemā, lai enerģijas nesēja temperatūra nenoslīdētu zem +5 grādiem pēc Celsija.

Šķidrā kurināmā katls ir labākais risinājums pēc gāzes apkures iekārtām, ja savienojums ar centralizētām automaģistrālēm vēl nav plānots un gāzes turētāja uzstādīšanai nav vietas. Vienības uzstādīšanai un darbināšanai ar šķidro degvielu nav nepieciešami apstiprinājumi
Arī šķidrās degvielas sildīšanas iekārtu trūkumi ir:

 • obligāta degvielas uzglabāšanas nodalījuma klātbūtne:
 • iekārta rada daudz trokšņa pastāvīgi strādājoša degļa dēļ;
 • nepieciešamība periodiski piegādāt augstas kvalitātes šķidro degvielu;
 • nepatīkama smaka no degvielas bunkura;
 • diezgan augstas ekspluatācijas izmaksas.

Pat neskatoties uz lielo trūkumu sarakstu, vasarnīcu īpašnieku vidū ir pieprasīta šķidrās degvielas iekārta. It īpaši, ja šajā jomā piekļuve citiem enerģijas resursiem ir ierobežota.

Visbiežāk šķidrā kurināmā katlus izmanto, ja nav iespējams pieslēgties gāzes vadam. Tie ir ļoti pieprasīti lauku māju īpašnieku vidū.
Tie, kas izvēlējās šķidrā kurināmā katlus, nav atkarīgi no piegādātās gāzes un strāvas padeves pārtraukumu kvalitātes
Iekārtas, kas darbojas ar šķidro degvielu, uzstādīšanai nav nepieciešamas īpašas atļaujas. Bet ierīces uzstādīšanu labāk uzticēt speciālistiem.

Neapstrīdama šķidrā kurināmā ierīču priekšrocība ir spēja pāriet no dīzeļdegvielas uz citu. Nomainot degli, ierīce darbosies ar gāzi
Katlus, kas darbojas ar šķidro degvielu, ieteicams uzstādīt nedzīvojamās, labi vēdināmās telpās. Sienu un grīdas apšuvumam jābūt izgatavotam no neuzliesmojošiem materiāliem
Būtisks trūkums ir degvielas tvertnes klātbūtne. To var uzglabāt lielā tvertnē atsevišķā, labi vēdināmā telpā.
Vēl viens šķidrā kurināmā katla trūkums ir liels dīzeļdegvielas patēriņš. Un, ņemot vērā diezgan augstās privātmājas apkures izmaksas, tas būs vairākas reizes dārgāks nekā gāzes apkures gadījumā
Deglis ekspluatācijas laikā rada iespaidīgu troksni, tāpēc ir svarīgi rūpēties par katlu telpas papildu skaņas izolāciju

Elektrisko katlu iegādes iespējamība

Elektriskie katli bieži tiek uzstādīti, kad būvējamais ciems vēl nav aprīkots ar pilnvērtīgu gāzes tīklu. Bet vēlāk šādas vienības tiek aizstātas ar gāzes vienībām. Šī siltumtehnikas izmantošanas iespēja veido apmēram ceturto daļu no visiem pārdošanas apjomiem

Visizplatītākie modeļi, kuru jauda ir 5-10 kW, var uzturēt aptuveni 6 grādu temperatūru, ja ārpus loga ir -20 grādi. Tas ir pietiekami, lai turpinātu apdares darbus jaunuzceltajā mājā.
Elektrisko katlu ir vērts iegādāties tikai kā pēdējo iespēju. Sakarā ar augstajām elektrības izmaksām šāda veida apkures iekārtas ir nerentablas.

Elektrisko katlu atšķirīgās iezīmes ir zemas aprīkojuma izmaksas, uzstādīšanas vieglums, mazi izmēri, vieglums, atklātas liesmas neesamība, nepretencioza apkope un nav nepieciešams organizēt atsevišķu telpu vienībai.
Pērkot šādas apkures iekārtas, jums jāatceras augstās elektroenerģijas izmaksas, nepieciešamība savienot lieljaudas ierīces ar trīsfāžu tīklu un ierīces jutība pret strāvas padeves pārtraukumiem.

Gāzes iekārtu raksturojums

Ja mēs salīdzinām gāzes katlus ar visiem citiem apkures iekārtu veidiem, tad šis veids ir labākā izvēle lielākajai daļai patērētāju.
Galu galā gāzes agregāti ir ekonomiskāki un viegli darbināmi. Šādām iekārtām nav nepieciešama īpaša apkope, un viņu darba process ir pilnībā automatizēts. Un degviela nav jāuzglabā.
Ja jūs gatavojaties uzstādīt grīdas vai sienas sienas gāzes katlu, jums jāzina, ka pirms šādas iekārtas uzstādīšanas jums jāiegūst atbilstoša atļauja. Sertifikātu izsniedz valsts uzraudzības iestāde.

Gāzes katls ir visefektīvākais un ekonomiskākais apkures iekārtu veids, ja tas ir savienots ar centralizētu zilās degvielas padeves sistēmu. Gāzes turētāja vai pudelēs iepildītas gāzes izmantošanas gadījumā ekonomiskā efektivitāte ir zemāka

Šāda veida grīdas tipa apkures iekārtu trūkumi ietver nepieciešamību uzstādīt automātiku, kas enerģijas noplūdes gadījumā vai nepietiekamas ventilācijas gadījumā izslēgs gāzes vadu. Tāpat sezonas spiediena pieauguma dēļ iekārta var nedarboties, un tā būs jālabo.

Lai gan gāzes izmaksas tagad nav ļoti augstas, enerģijas nesējs ir fosilais kurināmais. Tas nozīmē, ka, iespējams, laika gaitā tā vērtība pieaugs. Tāpēc ražotāji mēģina pielāgot gāzes tipa katlus darbam ar biogāzes degvielu.

Piemēram, mūsdienu tirgū ir aprīkojuma modeļi, kas bez problēmām darbojas maisījumā, kur biogāze aizņem apmēram 15%.

Cik efektīvi ir universālie katli

Universālo apkures sistēmu galvenā priekšrocība ir to ērtība. Visbiežāk tie tiek uzstādīti tajās kotedžu apmetnēs, kur nav stacionāras gāzes padeves. Cilvēki ir spiesti kaut kā izkļūt, tāpēc viņi izmanto gāzes turētāja metodi, kuras būtība ir māju apsildīšana ar sašķidrinātu gāzi.
Pēc tam, kad norēķiniem tiek piegādāts pietiekams daudzums šī enerģijas nesēja, katli pāriet uz tā izmantošanu.

Kombinētās vienības ir nepraktiskas apgabalos ar tipiskiem periodiskiem strāvas padeves pārtraukumiem vai gāzes pārtraukumiem

Apkures iekārtu tirgus piedāvā plašu katlu modeļu klāstu, kas savā darbā izmanto vairāku veidu degvielu. Galvenais piemērs ir sistēma, kas var sadedzināt gan gāzi, gan šķidro kurināmo.
Tās plus ir tas, ka neatkarīgi no pašreiz izmantotā enerģijas nesēja veida katla siltuma jauda praktiski nemainīsies.